Proteza za zube
Proteza za zube su zamjena za manjak zuba u ustima. Proteza spada u grupu mobilnih protetskih radova koje se izvade i vraćaju u usta po potrebi. Današnje proteze su prirodnog izgleda i ugodnije nego ikad ranije. Ipak, na njih je se potrebno navići. Znajte da se nikad nećete osjećati potpuno onako kao kad imate prirodne zube.
Postoje dvije glavne vrste proteza: totalna i parcijalna. Ovisno o stanju u ustima doktor će preporučiti protezu koja je najbolja za vas na osnovu broja vlastitih zuba koje imate u ustima.
Kako se pravi proteza za zube?
Proteza se izrađuju po mjeri u stomatološkoj laboratoriji na osnovu utisaka iz usta. Od kojih materijala se mogu praviti proteze za zube smo pisali u tekstu navlake za zube.
Totalne proteze se prave od akrilatne mase u boji zubnog mesa i koje se polažu na desni. Podnožje gornje proteze prekriva nepce, dok je donja proteza oblikovana kao potkovice.
Totalne proteze za zube
Obična proteza se stavlja u usta nakon uklanjanja preostalih zuba i zarastanja desni. Zacjeljivanje može trajati određan broj dana, i za to vrijeme bićete bez zuba.
Slika 1. Totalna proteza – donja vilica
Parcijalna proteza za zube
Parcijalna proteza počiva na metalnom okviru koji se pričvršćuje na vaše prirodne zube. Ponekad se krunice postavljaju na neki od vaših prirodnih zuba i služe kao sidrište za protezu. Parcijalna proteza nudi alternativu mobilnim mostovima.
Proteza na implantatima
Proteze na implantatima su proteze koje se postavljaju na prethodno ugrađene implantate. Na implantate se postavljaju posebni ankeri na koje se pričvršćuje proteza za zube.
Minimalan broj implantata koji se moraju postaviti u gornjoj vilici su 4, a u donjoj 2 implantata.
Slika 2 Proteza na implantatima
Koliko dugo traje navikavanje na protezu za zube?
Nove proteze mogu stvarati neprijatan ili neudoban osjećaj prvih nekoliko sedmica ili čak mjeseci. Biće vam potrebno malo navikavanje na proteze. Za funkciju žvakanja i govor potrebno je malo prakse. Osjećaj punih usta ili osjećaj labavosti je čest slučaj, dok mišići obraza i jezika uče da drže proteze na mjestu. Pretjerani protok pljuvačke, osjećaj da jezik nema odgovarajući prostor, manje iritacije ili bolovi također nisu neuobičajeni. Ako osjetite iritaciju, obratite se stomatologu.
Koliko dugo traju proteze?
Tokom određenog vremena, vaša proteza će se morati obložiti, preraditi ili ponovo postaviti zbog normalnog trošenja. Postavljanje nove baze podrazumijeva izradu nove baze uz zadržavanje postojećih zuba na protezi. Takođe, kako starite, usta se prirodno menjaju. Ove promjene uzrokuju da se proteze olabave, što otežava žvakanje i iritira desni.
Evo savjeta za njegu proteza:
- Prilikom rukovanja protezama stanite preko presavijenog ručnika ili umivaonika. Proteze su osjetljive i mogu se slomiti ako padnu.
- Ne dozvolite da se proteze osuše. Stavite ih u otopinu za održavanje proteza ili u običnu vodu kad ih ne nosite. Nikada ne upotrebljavajte vruću vodu koja može prouzrokovati deformaciju.
- Svakodnevnim četkanjem proteza uklonite naslage hrane i plakove i spriječite da promjene boju. Ultrazvučni čistač može se koristiti za njegu vaših proteza, ali ne zamjenjuje temeljito svakodnevno četkanje.
- Svako jutro četkajte desni, jezik i nepce četkicom sa mekim četkicama prije nego što umetnete protezu. To potiče cirkulaciju u tkivu i pomaže u uklanjanju plaka.
- Posjetite stomatologa ako vam se zuba slomi, ispuca ili olabavi proteza. Nemojte biti u iskušenju da ih sami prilagodite – to ih može oštetiti.
Prednosti proteza zuba
Zamjena nestalih zuba pomoći će da poboljšate svoj izgled i osmijeh. Bez proteze mišići lica se opuštaju i propadaju čineći osobu da izgleda starije. Proteze vam mogu pomoći da žvačate i lakše govorite.
Kako pravilno odlagati protezu
Najbolja metoda za čuvanje proteza je čuvanje proteza u čistoj vodi ili rješenje za čišćenje proteza. Rješenja za proteze mogu ponuditi prednosti smanjenja količine bakterija i gljivica koje žive na protezama i sprečavanja neugodnih mirisa. Međutim, uvijek trebate slijediti upute na naljepnici kada koristite otopine za čišćenje proteza, a ako se otopina stvori otapanjem tableta u toploj vodi, provjerite da voda nije previše vruća – što može uzrokovati da se proteza izobliči.
Prije nego što vratite svoje proteze u usta, obavezno ih dobro isperite. Ovaj korak je posebno važan ako su se proteze natapale u otopini za čišćenje proteza. Hemikalije u ovoj vrsti otopine mogu izazvati opekotine, bol i povraćanje ako se progutaju.
Pravilno skladištenje proteza produžuje njihov život i pomaže im da budu čiste, fleksibilne i ugodne za nošenje. Sjetite se ovih savjeta o pravilnom njezi i čuvanju proteza:
- Držite proteze vlažnima ili mogu izgubiti oblik.
- Slijedite upute na naljepnici ako koristite otopinu za čišćenje proteza.
- Zubne proteze dobro isperite pod čistom vodom prije nego što ih stavite natrag u usta.
- Posuda koja čuva vaše proteze postavite negdje na sigurno, tamo gdje se neće pasti.
- Obratite se stomatologu ako vam se čini da se proteze više ne uklapaju u usta.
- Slijedite upute za čuvanje proteza koje vam je dao doktor.
Nemojte raditi sljedeće:
- Izvadite proteze preko noći na suhoj površini. Umjesto toga, četkajte ih tokom noći kako biste uklonili plak i ostatke, te ih stavite u čistoj vodi ili otopini za čišćenje proteza.
- Ne ostavljajte proteze u kipuću ili vruću vodu.
- Na protezama ne koristite abrazivne paste za zube ili tvrde četke. Umjesto toga, pripazite da koristite četkicu prikladnu za protezu zajedno s odgovarajućom pastom za zube.
- Koristite bilo kakve izbjeljujuće proizvode ili izbjeljujuće otopine na svojim protezama, jer mogu dovesti do oštećenja
Cijena proteza za zube
U stomatološkoj ordinaciji Širbegović cijena totalne i parcijalne akrilatne proteze iznosi 300 KM po jednoj vilici. Takle, za obje vilice košta 600 KM. Skeletirana parcijalna proteza košta 500 KM, a skeletirana proteza na ankerima iznosi 900 KM. ostae cijene protetskih radova pogledajte u cjenovnik.
Za čišćenje i pohranjivanje proteza svake večeri potrebno je samo nekoliko minuta da biste bili sigurni da ćete sutradan imati čiste, svježe, udobne proteze. Uz to, pravilno skladištenje proteza znači da ćete produžiti njihov život. Slijedite upute svog stomatologa o skladištenju proteze, a ako niste sigurni, zatražite savjet.