Gubitak zuba remeti zubni niz, a razlozi gubitka mogu biti brojni. Ako želimo nadomjestiti jedan ili više izgubljenih zuba, to možemo uraditi izradom navlaka ili krunica za zube. Ovdje će te saznati sve o:
- vrstama navlaka
- materijalima za izradu
- estetici
- cijeni
- vijeku trajanja
- garanciji na navlake.
Pa da krenemo…
Vrste navlaka za zube
Osnovna podjela protetskih radova je na mobilnu i fiksnu protetiku. Neovisno o tome koja je vrsta, cilj je uspostaviti normalnu žvačnu i govornu funkciju, te vratiti narušenu estetiku osmijeha.
Mobilnim proteski rad podrazumjeva rad koji se može izvaditi iz usta. Za mobilne radove koristimo izraz proteza za zube.
Fiksni protetski radovi se trajno postavljaju (cementiraju) u usnoj šupljini, i ne možemo ih vaditi iz usta našom voljom. Ako se fiksni rad odstrani, isti se više ne može vrati. Mora se napraviti novi.
Vrste materijala navlaka za zube
Navlake za zube se izrađuju od različitih materijala. Protetski rad možemo napraviti od:
- Metal-keramičkih krunica
- Cirkon keramičkih krunica
- Potpune keramike (tzv. press ili staklo keramika)
Ove vrste materijala u većoj ili manjoj mjeri imitiraju prirodne zube. Optička imitacija je najniža kod metal-keramičkih krunica i povećava se ka potpunoj keramici.
Za metalnu bazu koriste se različite vrste legura npr. legura zlata, paladij-srebra, krom-kobalt i legura baznih metala. Vidljivi (estetski) dio navlake izrađuje se od različitih vrsta akrilata i keramike.
Navlake za zube – cijena
Osnovno pravilo kod cijena navlaka za zube raste je što je izgledom bliža prirodnim zubima. U našoj ordinaciji navlaka za zube po jednom članu su sljedeće:
- Metal-keramika – 200 KM (100 EUR)
- Zlato-keramika – 450 KM (230 EUR)
- Cirkon-keramika – 400 KM (205 EUR)
- Prettau cirkon – 450 KM (230 EUR)
- Staklo keramika – 500 KM (255 EUR)
Dakle, ako želite metal-keramičkih most od 10 navlaka to će vas koštati 2.000 KM ili 1.030 EUR. U ovu cijenu nisu uključene usluge zdravstvene faze i pripreme nosivih zuba za ugradnju mosta, kao npr. liječenje nosivih zuba.
Ostale cijene stomatoloških usluga možete pogledati OVDJE.
Trajanje navlaka za zube
Trajnost navlaka za zube je poprilično duga. Često veća od deset godina! Ograničavajući faktor dugotrajnosti navlaka je stanje nosivih zuba. Za duže trajanje potrebno je održavati oralnu higijenu i protetski rad u skladu sa uputama stomatologa.
Garancija na navlake za zube
Uzimajući u obzir da se radi o relativno skupoj intervenciji na zubima, određena garancija bi trebala postojati. Uobičajeno je da postoji minimalna garancija od dvije godine.
Mi dajemo garanciju od 5 godina na materijal i ”ruke” na protetske radove zube, tako da sa nama možete biti bezbrišni.
Kada se prave navlake
Ako želimo nadomjestiti jedan ili više izgubljenih zuba, tada pristupamo izradi protskog rada. Razlozi gubitka zuba su brojni. Mogu nastati usljed proširenog karijasa, traume, paradentoze, oboljena mekih tkiva i mnogi drugi. Gubitak zuba remeti zubni niz.
To se negativno odražava na normalnu funkciju žvakanja, estetiku osmijeha i fonetiku. U slučaju gubitka prednjih zuba mogu, zbog estetskih razloga, nastati određene psihičke smetnje.
Ako želite saznati više o prednostima o tome da li su bolje metalne ili bezmetalne krunice za zube, to isto možete saznati na ovom linku.
Proteza za zube
Proteze za zube mogu biti:
- totalna proteza za zube
- parcijalna proteza za zube (akrilatna i skeletirana)
- proteza na ankerima
- troteze na implantatima
- teleskopska proteza
Totalne proteze koriste se kod potpune bezubosti gornje ili donje vilice. Najčešće se izrađuju iz akrilatnog materijala.
Slika 1. Totlana proteza
Parcijalna proteza nadoknađuje nedostatak određenog broja zuba u ustima. Mogu biti akrilatne sa žičanim kukicama, skeletirane proteze pojačane metalom (sa ili bez pozlate) i proteza na ankerima (sa posebnom kopčom).
Skeletirana proteza ili vironit parcijalna proteza se često koristi zbog svojih prednosti. Zauzima najmanju površinu na koju naliježe, ugodna je za nošenje i štedi nosive površine. Ova proteza raspoređuje pritisak žvakanja na preostale zube i kost vilice. Redukcijom pritiska štede se desni , kost i zubi koji podršavaju skeletiranu protezu.
Slika 2. Skeletirana proteza
Prednost totalnih i parcijalnih proteza je njihova cijena i jednostavnost izrade.
Proteza na implantatima je rješenje za bezubu vilicu, gdje se proteza preko kugličnih veza drži na ugrađenim implantatima. Potrebno je ugraditi 2-4 implantata za takvu protezu. Prednosti ovih proteza su lakše i brže navikavanje, nemaju nepce u gornjoj vilici, veća stabilnost i lakše održavanje . Cijena ove proteze je veća, jer zahtijeva ugradnju implantata.
Fiksni protetski radovi – mostovi i krune
Krune za zube i zubni most se trajno postavljaju u usnoj šupljini i ne mogu se vaditi iz usta voljom pacijenta.
Krunica, solo kruna ili navlaka se koristi za potpuno prekrivanje preostalog dijela jednog zuba. Potreba za solo krunom se javlja u slučajevima:
- većeg oštećenja krune;
- spriječavanja daljeg oštećenja zuba;
- korekcije narušene estetike zuba
Slika 3. Solo kruna
U slučaju da je od cijelog zuba iskoristiv jedino korijen, potrebno je napraviti nadogradnju zuba u vidu dentalnih kočića kako bi se nadomjestila izgubljena prirodna kruna. Na dentalni kočić se postavlja solo kruna.
Most (eng. crown and bridge) je protetsko rješenje u slučajevima kada treba naodmjesti više zuba. Most je fiksni protetski rad. Sastoji se od prirodnih zuba nosača i članova mosta. Nosači su prirodni zubi koji je zbrušeni u svrhu nošenja navlaka. Međučlanovima se popunjava prazan prostor i nadoknađuju izgubljeni zubi. Zub nosač je izbrušeni zub za prihvat krunice, a međučlanovima se nadoknađuju pojedini zubi koji nedostaju.
Slika 4. Protetski most
U stvarnosti to izgleda ovako.
Ako vam nedostaju, na primjer dva zuba u nizu, vama je potreban most od četiri člana. Dva zuba koji bi imali ulogu nosača i dva međučlana za popnu prostora.
KO PRAVI NAVLAKE ZA ZUBE
Protetika se bavi nadoknadom izgubljenih zuba. U praksi, protetikom se bave i stomatolozi opće prakse. I to rade veoma dobro. Sama izrada navlaka za zube vrši se u zubotehničkom labaratoriju koji je odvojen od ordinacije.
Nije nužno da odlazite kod specijaliste za protetiku kako bi ”napravili zube”.
Zaključak
Da biste izbjegli velike troškove postavljanja navlaka za zube, preporučujem da redovno posjećujte stomatologa. Preventivno liječenje manje je invazivno i manje košta da sačuvate lijepe i zdrave zube. Zapamtite da za nadomjestak samo jednog zuba treba brusiti susjedna dva, čime gubimo tri prirodna zuba zbog jednog izvađenog.
Prije nego se konačno odlučite gdje ćete raditi navlake za zube, imajte na ovih 12 pitanja koje sam navela u tekstu Kako odabrati stomatologa u Sarajevu.
Ukoliko imate dilemu koje je rješenje najbolje za Vas zakažite besplatan pregled i mišljenje doktora na broj telefona 061 563 238, pišite u inbox na facebook stranici ili pošaljite nam e-mail kroz KONTAKT.