Natečene desni su prilično česta pojava i znak nečega što je lako izliječiti. Ali šta to znači ako vam desni oteknu oko jednog zuba? I šta možete učiniti da to izliječite?
Evo nekih od najčešćih uzroka otoka desni, zajedno sa savjetima o liječenju koji će vas zadržati na osmijehu.
Najčešći uzroci za natečene desni
Ovo su neki od najčešćih uzroka za natečene desni.
Ostaci hrane
Ako imate otok oko samo jednog zuba u ustima, uzrok može biti ostatci hrane ispod desni, što može uzrokovati karijes i upalu. Ako na vrijeme ostatke hrane otklonite četkanjem i koncem, otok će nestati. Ako ne možete sami riješiti problem u roku od nekoliko dana, posjetite stomatologa.
Ako se upalno stanje ne liječi na vrijeme, može uzrokovati bolest desni, što nas dovodi do narednog problema.
Bolest desni
Gotovo polovina odraslih starijih od 30 godina ima neki oblik bolesti desni. Ovo stanje je uzrokovano bakterijama koje su se nakupile oko desni i pretvorile se u plak (meki, ljepljivi, bezbojni film). U najranijim fazama (gingivitis) možete osjetiti crvene i natečene desni. Ako se vaš gingivitis ne liječi, upala se može razviti u teže stanje koje se zove parodontoza.
Parodontoza može uzrokovati povlačenje vašeg tkiva, trošenje kosti, popuštanje zuba, a zubi mogu čak i ispasti. Srećom, bolest desni se može spriječiti praktikovanjem dobre oralne higijene, a njeni teži stadiji mogu se liječiti dubinskim čišćenjem (i, u nekim slučajevima, operacijom).
Apscesirani zub
Apscesirani zub je mala vrećica gnoja u desnima uzrokovana bakterijskom infekcijom. Najčešće bakterije dospiju u krvne sudove i živce u pulpi vašeg zuba (unutrašnjoj komori) zbog karijesa ili slomljenog ili slomljenog zuba, ali zubni apscesi mogu biti i posljedica bolesti desni.
Znakovi koji se mogu javiti uključuju pulsirajući bol, crvene ili natečene desni, natečenu vilicu ili lice, osetljiv ili bolan zub, temperaturu, pa čak i slani ukus u ustima. Odmah se obratite svom stomatologu radi liječenja ako mislite da imate apscesirani zub.
Obično nisu opasni, ali u rijetkim situacijama infekcija se može proširiti i stvoriti ozbiljne komplikacije.
Drugi uzroci otečenih desni
Drugi uzroci otečenih desni koji se potencijalno mogu pojaviti oko jednog zuba uključuju:
- proteze ili zubni aparati koji se loše uklapaju
- virusne infekcije
- gljivične infekcije
- nuspojave lijekova
- ne dovoljno hranljivih materija
- preosjetljivost na vodicu za ispiranje usta ili pastu za zube
Kako spriječiti natečene desni
Većina uzroka natečenih desni se može spriječiti praktikovanjem dobre oralne higijene.
Četkajte zube najmanje dva puta dnevno pod uglom od 45 stepeni, četkajući dalje od desni da biste uklonili ostatke na ili ispod linije desni. Koncem ili interdentalnim četkama očistite između zubanajmanje jednom dnevno.
Razmislite o korištenju drugih proizvoda kao što su tečnosti za ispiranje usta i strugači za jezik.
I svakako posjetite svog stomatologa za redovne preglede.
Ako vaše natečene desni traju duže od nekoliko dana ili vas zabrinjava vaše stanje, nemojte čekati do sljedećeg pregleda.
Posjetite Širbegović stomatologiju odmah radi dijagnoze i liječenja. Mi ćemo vam moći pomoći da vratite svoje oralno zdravlje u željenjo stanje.
Šta je gingivitis?
Ako su vaše desni natečene, upaljene ili osjetljive prilikom četkanja, možda imate gingivitis – blagi oblik bolesti desni uzrokovanu bakterijama koje su se nakupile oko linije desni i pretvorile u plak (meki, ljepljivi, bezbojni film).
Skoro polovina odraslih starijih od 30 godina ima neki oblik bolesti desni. Ako se ne liječi, gingivitis se može razviti u parodontozu. Ovaj teži oblik bolesti desni može uzrokovati popuštanje ili čak ispadanje zuba.
Ali ne brinite, možemo vam pomoći da izbjegnete tu sudbinu. Čak se i parodontoza može liječiti dubinskim čišćenjem (u nekim slučajevima i operacijom).
Kako znati da li imate gingivitis
To je jedan od razloga zašto su redovni pregledi toliko važni, tako da možete dobiti bolest desni prije nego što imate primjetne posljedice. Neki simptomi na koje treba obratiti pažnju kada se pojave su:
- natečene desni
- mekane natečene desni
- povlačenje desni
- povremeno osetljive desni
- desni koje krvare prilikom čišćenja koncem ili četkanja
- promjena boje desni iz ružičaste u crvenu
- uporni loš ukus u ustima
- labavi zubi
- uporano loš zadah.
Ako primijetite bilo kakve nepravilnosti ili osjetljivosti u zdravlju vaših desni, nemojte čekati do sljedećeg pregleda – odmah zakažite pregled kod stomatologa.
Kako spriječiti gingivitis
Ako praktikujete dobru oralnu higijenu, već se bavite najčešćim uzrokom gingivitisa ( nema iznenađenja). Vodeći računa o svojim ustima, postavili ste se da imate zdrave desni bez bolesti.
Ali postoje i druge brige kojih biste trebali biti svjesni. Pušenje je značajan faktor rizika za oboljenje desni. U stvari, prema Journal of Dental Research , pušači imaju dvostruko veće šanse da obole od bolesti desni nego nepušači.
Postoji niz drugih faktora koji mogu povećati vaše šanse da dobijete i bolesti desni:
Određeni načini života mogu povećati rizik od gingivitisa, kao što su:
- lijekovi
- loša oralna higijena
- nezdrava ishrana
- gojaznost
- stres
Dob
Druge bolesti se procjenjuju zbog mogućih veza s bolestima desni, uključujući rak gušterače, plućnu bolest i reumatoidni artritis.
Kako spriječiti gingivitis
Kao što smo već spomenuli, praktikovanje dobre oralne higijene je najbolji način za prevenciju gingivitisa. Nekoliko savjeta za njegu:
- četkajte najmanje dva puta dnevno
- ne zaboravite da operete jezik
- koristite antimikrobno sredstvo za ispiranje usta
- koristite strugač za jezik
I svakako posjetite svog stomatologa na redovne preglede – ne samo da bi vaši zubi bili biserno bijeli, već i da biste provjerili zdravlje vaših desni.
Vi i stomatolog možete razgovarati o najboljim opcijama posebno prilagođenim vašim individualnim potrebama.
Posjetite Širbegović stomatologiju odmah radi dijagnoze i liječenja natečenih desni. Mi ćemo vam moći pomoći da vratite svoje oralno zdravlje u željenjo stanje. Kontaktirajte nas.