Gubitak zuba može izazvati mnoge neželjene promjene u probavnom traktu. Budući da ove promjene jako zavise o tome koliko dugo vam nedostaje nekoliko zuba, veoma je važno brzo riješiti gubitak zuba.
Postoje različiti načini kako gubitak zuba može izgledati.
Danas postoje brojni načini za nadomjestiš gubitka nekoliko zuba, uključujući izradu fiksnog mosta, parcijalnih proteza ili implanti za zube.
Jedan od njih je i kombinirani protetski rad.
Kombinirani protetski rad predstavlja dentalno rješenje koje obuhvaća i fiksni i mobilni segment. Fiksni segment uključuje obradu postojećih zdravih zuba ili onih sa zdravim korijenom, često uključujući postavljanje zubnih krunica (vidljivi dio zuba) ili izradu zubnih mostova na očuvane korijene. Taj dio se trajno cementira, stoga se naziva fiksnim protetskim radom.
S druge strane, mobilni dio odnosi se na kompletna protetska rješenja koja se mogu skidati, namijenjena zamjeni nedostajućih zuba, te se pričvršćuju za fiksni dio. Ovo se postiže pomoću nevidljivih zglobnih veza, gdje se mobilna proteza spaja na fiksni dio.
Da bi se osigurao stabilnost kombiniranog rada, koristimo kopče ili pričvršćivače. Korištenjem pričvršćivača izbjegavaju se estetski i funkcionalni nedostaci kopči. Uloga ovih spojnih dijelova je da raspodijele žvačne sile na preostale zube, usmjere protezu u određenom smjeru i povežu fiksni i pokretni dio zajedno.
SANACIJA DJELOMIČNE BEZUBOSTI
Kada je u pitanju nadomjestak gubitka nekoliko zuba, danas postoje brojne opcije, uključujući izradu fiksnog mosta, parcijalnih proteza ili dentalnih implanta. Izbor zavisi od toga koliko i gdje su preostali zubi, zdravlja njihovih potpornih struktura i kvalitete tvrdih i mekih tkiva. Naravno, finansijska situacija pacijenta, želje i opšte zdravstveno stanje također utječu na izbor tretmana.
Fiksni protetski rad može biti izrađen od cirkonskih, metalkeramičkih ili staklokeramičkih krunica.
Dakle, kada nema dovoljno potpornih zuba ili su preostali zubi veoma lošeg zdravlja, predlaže se izrada parcijalne proteze.
Ugradnja implanata nudi mnoge estetske opcije, posebno za pacijente sa nedostajućim zubima na bočnim stranama vilice. Gdje nema dovoljno koštanog tkiva, augmentacija kosti (nadogradnja koštanog grebena) može stvoriti bolje uvjete za implantološke intervencije. Za ugradnju implanata, količina preostale kosti je veoma važna i procjenjuje se na osnovu gustoće, količine i oblika kosti.
Planiranje implantološkog tretmana u velikoj mjeri zavisi od općeg zdravstvenog stanja pacijenta, posebno kod starijih pacijenata kojima su implantati potrebni za potporu pokretnim protezama ili fiksnim radovima.
KOMBINIRANI FIKSNO-MOBILNI RADOVI
Kombinirane fiksno-mobilni radovi sastoje se od mobilne parcijalne proteze, fiksnog dijela i veze kojom je proteza pričvršćena za potporne zube ili implantate. Izrada takvih proteza se radi je kada nije moguće postaviti fiksni most.
Situacije uključuju mali broj preostalih zuba lošeg zdravlja, velike nedostajuće zubne prostore, značajan nedostatak koštanog tkiva ili poteškoće u održavanju oralne higijene.
Kombinirani protetski radovi imaju mnoge prednosti koje se očituju u boljoj:
- stabilizaciji proteze,
- ravnomjernijoj raspodjeli sila na potporne zube, higijeni i estetici
- zaštiti zdravlja potpornih zuba
- njihovim međusobnim povezivanjem.
Retencija i stabilizacija kombiniranih radova može se postići korištenjem kopči, šipki ili pričvršćivača. Korištenje kopči za retenciju proteze je najjednostavnije rješenje. Izbor često zavisi od finansijskih mogućnosti pacijenta i njegovih higijenskih navika.
Takva rješenja funkcionalno su zadovoljavajuća, ali zbog vidljivosti kopči često ne zadovoljavaju estetske potrebe.
VEZNI ELEMENTI KOMBINIRANOG RADA
Uporabom veznih elemenata (etečmena) izbjegavaju se estetski i statički nedostaci kvačica. Osim retencije i stabilizacije, uloga veznih elemenata je prijenos žvačnih sila na preostale zube, vođenje proteze u određenom smjeru te povezivanje fiksnog i mobilnog dijela u jednu cjelinu.
Najjednostavnija i najčešće upotrebljavana sredstva za retenciju djelomičnih proteza su kvačice. Iako su desetljećima bile zadovoljavajuće sredstvo retencije, zbog njihove vidljivosti i loše estetike u prednjem segmentu usne šupljine, danas se češće zamjenjuju drugim retencijskim elementima poput teleskopskih krunica, etečmena i prečki, ali i standardnim i mini dentalnim implantatima.
ZA KOGA JE KOMBINOVANI PROTETSKI RAD
Kombinirani rad je optimalno rješenje u slučajevima gdje pacijenti imaju nekoliko preostalih zuba koji zbog svog rasporeda ili broja ne omogućuju izradu jednog samostalnog zubnog mosta. Također je idealan izbor kada ugradnja zubnih implantata nije opcija, bilo zbog zdravstvenih, estetskih ili finansijskih razloga.
Osim što štiti preostale zube ravnomjernim raspodjeljivanjem žvačnog opterećenja zahvaljujući zubnom mostu, pacijentima se osigurava osjećaj sigurnosti i samopouzdanja. To je postignuto povezivanjem mobilnog i fiksnog dijela putem nevidljivih zubnih veza, čime se proteza savršeno integriše u postojeći zubni luk bez ikakvih vidljivih obilježja protetskog rada.
ZA KOGA JE KOMBINOVANI PROTETSKI RAD
Kombinirani rad je optimalno rješenje u slučajevima gdje pacijenti imaju nekoliko preostalih zuba koji zbog svog rasporeda ili broja ne omogućuju izradu jednog samostalnog zubnog mosta. Također je idealan izbor kada ugradnja zubnih implantata nije opcija, bilo zbog zdravstvenih, estetskih ili finansijskih razloga.
Osim što štiti preostale zube ravnomjernim raspodjeljivanjem žvačnog opterećenja zahvaljujući zubnom mostu, pacijentima se osigurava osjećaj sigurnosti i samopouzdanja. To je postignuto povezivanjem mobilnog i fiksnog dijela putem nevidljivih zubnih veza, čime se proteza savršeno integriše u postojeći zubni luk bez ikakvih vidljivih obilježja protetskog rada.
PREDNOST KOMBINIRANOG PROTETSKOG RADA
Jedna od ključnih prednosti kombiniranog rada jest da zubna proteza pruža iznimnu čvrstoću i stabilnost, omogućavajući time pacijentu efikasnu funkciju žvakanja. Dodatno, zahvaljujući “skrivenim” zglobnim vezama, tijekom govora ili smijeha, prijelaz između zubnog mosta i proteze ostaje nevidljiv. Mobilni dio je lako odvojiv, što olakšava održavanje oralne higijene. Pacijentima se savjetuje redovito čišćenje proteza, posebno nakon jela, kako bi se održala optimalna oralna zdravstvena rutina.
PROCES IZRADE KOMBINIRANOG RADA
Proces kombiniranog rada uključuje pripremu preostalih zuba brušenjem, na kojima se zatim izrađuju pojedinačne zubne krunice ili se one povezuju u zubni most, formirajući tako fiksnu cjelinu.
Kombinirani protetski radovi koriste različite materijale kao što su metal, keramika, i polimeri, kombinujući ih na način koji optimizuje kako funkcionalno, tako i estetski.
Na krajnjim dijelovima ovog fiksnog segmenta postavljaju se specijalne zglobne veze koje omogućavaju povezivanje s mobilnim dijelom, odnosno zubnom protezom. Zahvaljujući ovim zglobnim vezama, proteza izrađena za bezubu regiju vilice postaje estetski i funkcionalno usklađena s fiksnim dijelom, čineći tako jedinstvenu cjelinu.
CIJENA KOMBINOVANOG PROTETSOG RADA
Cijena ovog protetskog rješenja ovisi od više faktora, a najvažniji je izbor materijala od kojih se izrađuje fiksni i mobilni dio.
Generalno pravilo važi da što su veži zahtjevi pacijenta u pogledu estetike, tako i povećavca cijena protetskog rada.
Osim toga, troškovi ovakvih radova mogu biti veći u odnosu na jednostavnije protetske opcije, što može predstavljati izazov za neke pacijente.
Cijene protetskih radova možete provjeriti OVDJE.
UTICAJ NA KVALITET ŽIVOTA
Kombinirani protetski radovi mogu značajno poboljšati kvalitet života pacijenata, omogućavajući im da se osjećaju sigurnije prilikom govora, jela, i osmijeha. Poboljšanje funkcije žvakanja i govora, kao i estetskih aspekata, može imati pozitivan psihološki uticaj, podižući samopouzdanje i socijalnu interakciju.
KONTAKT
Ako vam je potreban kombinirani protetski rad, javite nam se na neko od kontakata i mi ćemo vam pomoći da sanirate problem nedostatka zuba.
Za kontakt kliknite OVDJE.