U tekstu odgovoramo na najčešča pitanja oko izbjeljivanja zuba. Najčešća pitanju su: Da li je izbjeljivanje štetno? Koje supstance se koriste za izbjeljivanje. Koje su najčešće komplikacije? Kolika je cijena izbjeljivanja?
Kratak sadrža ovog teksta je :
- Izbjeljivanje zuba – trend ili potreba
- Promjena boje zuba
- Kako izbjeliti zube
- Proces izbjeljivanja u stomatološkoj ordinaciji
- Štetnost izbjeljivanja zuba
- Udlage za zube
- Svjetlosno izbjeljivanje
- Izbjeljivanje zubi – komplikacije
- Izbjeljivanje zubi – cijena
Pa da počnemo …
Photo by Miguel Bruna on Unsplash
Izbjeljivanje zuba – trend ili potreba
Posljednjih 10 godina izbjeljivanje zuba je ima značajnan trend rasta. Pojavom Instagrama preparati za izbjeljivanje zuba i usluge profesionalnog izbjeljivanja imaju značajan rast. Potajno ili ne, većina nas bi htjela biserno-bijeli osmijeh. To je jedna od onih želja za da izgledamo lijepi. Uz bijele zube sanjamo sjajnu kožu i idealnu težinu. Prema istraživanju kompanije Mintela više od trećine odraslih razmišlja o izbjeljivanju zuba.
Izbjeljivanje zuba uzima u obzir dva aspekta:
- vanjsko obojenje zuba
- unutarnju promjenu boje.
Vanjsko obojenje zuba u vidu fleka i mrlja se jalja na vanjskoj strani zuba. Obojenje zuba nastaje od pušenja i namirnica kao što su čaj, kafa, crno vino, kari. Ove namirnice čine da vaši zubi postanu tamniji i smeđi. Svi prirodni preparati za izbeljivanje koji se izdaju bez recepta mogu potencijalno pomoći da se oslobodite spoljnih fleka čineći da zub izgleda bjelji, ali to nije izbjeljivanje.
Promjena boje zuba
Važno je napomenuti da prirodni zubi nisu bijeli, već su više nalik boji slonovače. Izbjeljivanje mijenja stvarnu boju zuba, što se može napraviti samo s uz pomoć hidrogen-peroksida u pravim koncentracijama.
Trenutni trend izbeljivanja u kućnim uslovima je pomoću aktivnog ugljena. Problem ugljena je što su te supstance vrlo abrazivne. To znači da može istrošiti caklinu zuba i napraviti veći problem nego korist. Zapamtite, kad nestane caklina, ne možete je vratiti.
Moje mišljenje je da ne trebate dugoročno koristiti preparate koji imaju abrazivna svojstva, jer će te oštiti caklinu. Drugo, nećete riješiti problem dubinske diskoloracije, jer tim sredstvima djelujete samo na površinu zuba.
Kako izbjeliti zube
Dakle, objasnila sam da se dubinska diskoloracija može bezbijedno umanjiti jedino upotrebom hidrogen-peroksida odgovarajuće koncentracije i uz pomoć dodatni sredstava. Boju zuba mijenjamo tako što mijenjamo hemijska svojstva pigmenta u zubnom tkivu.
Zube možete izbijeliti na dva načina i to:
- profesionalno izbjeljvanje (obavlja se u stomatološkoj ordinaciji)
- kućno izbjeljivanje (pomoću preparata koje kupujete u apotekama i sl.)
Najbezbjedniji način da žute zube učinite bijelim je da posjetite svog stomatologa i dopustite da se on ili ona pobrinu o tome. Time smanjujete rizik moguće komplikacije koje mogu nastati usljed nestručnog rukovanja prepratima.
Hidrogen peroksid je kiselina koja posjeduje oksidacijska svojstva i koristi se za izbjeljivanje zuba. Aktivni kisik koji nastaje iz hidrogena prodire u zubno tkivo i veže se sa molekulama u pigmentu. Obzirom da je hidrogen izrazito reaktivan i nestabilan, u određenim uslovima možemo ga kontrolisati. Za aktiviranje i kontrolu reakcije hidrogena najčešće se koristi svjetlost.
Jako je važno da se adekvatno zaštite desni kako ne bi došle u kontakt sa kiselinom. U slučaju da zubno meso dođe u kontakt sa kiselinom desne mogu pobijeliti i stvoriti se plikovi.
Mislim da bez obzira koliko dobro poznajete svoje tijelo, u ovom slučaju niste dovoljno stručni da svojim zubima pružite najbolji tretman. Zato je najbolje da se u ovom slučaju obratite u svom doktoru.
Kompanija Colgate je na svojoj stranici napisala tekst o tome kako da zadržite bijelu boju zuba nakon izbjeljivanja. Tekst možete pročitati ovdje.
Štetnost izbjeljivanja zuba
Na temu izbjeljivanja zuba napravljen je veliki broj stručnih studija o uticaju raznih preparata na zube. U nekim studijama preparati su pokazali i negativne posljedice to jest defekte, koji su imali isti uticaj kao i prirodan sok od narandže.
Dakle, imamo skoro zanemarive negativne posljedice na zube. Izbjeljivanje se danas smatra sigurnim procesom bez negativnog uticaja na oralno zdravlje ljudi.
Proces izbjeljivanja u stomatološkoj ordinaciji
Prije početka procesa izbjeljivanja potrebno je napraviti pregled zuba kako bi dali procjenu stanja zuba. Ukoliko nema indikacija koje bi mogle ugroziti zube, započinje se tretman.
Izbjeljivanje zuba se može postići korištenjem:
- udlaga za zube
- svjetlosnom, toplinskom ili ultrazvučnom aktivacijom.
Udlage za zube
Vaš stomatolog će napravit udlage za zube koje su u potpunosti individualizirane za vašu vilicu. Tako neće doći do prodiranja kiseline na zubno meso ili ostatak usne šupljine. Udlagama kiselinu zadržavamo na površinu zubne cakline i izbjegavamo kontakt sa ostatkom usne šupljine.
Izbjeljivanje pomoću udlaga traje relativno duži period. Razlog za to je što se u njih stavlja kiselina niže koncetracije od 10% i može se držati u ustima do 6 sati. Najčešće se koristi u toku sna.
Postupak može trajati i do 14 dana.
U svrhu skraćenja procesa izbjeljivanja, počele su se koristiti veće koncentracije hidrogen peroksida i do 40%. U tom slučaju maksimaln period držanja udlaga je 60 minuta dnevno.
Svjetlosno izbjeljivanje zuba
U ordinaciji Širbegović izbjeljivanje zuba radimo pomoću svjetlosne (Zoom) lampe. Svjesni smo da moramo naći balans između vremena potrebnog za izbjeljivanje i rezultata izbjeljivanja.
Zbog životnog ritma naših pacijenata izbjeljivanje zuba smo skratili u dvije do tri posjete po 20 minuta. Izbjegavamo da tretman bude agresivan za zube, zbog visokih koncentracija hidrogena od 20-40%.
Na ovaj način izbjegavamo uobičajene komplikacije koje bi se javile kad se radi izbjeljvanje u jednoj posjeti.
Nikad nećemo postići isti efekat izbjeljivanja ako intezivno izbjeljujemo zube jedan sat, u odnosu na to kada radimo postepeno u više seansi. Zato za postizanje željenog efekta izbjeljivanje treba ponoviti više puta.
Važno je napomenuti da izbjeljivanje zuba se ne bi trebalo raditi kod djece manje od 16 godina i trudnica.
Pogledajte primjer izbjeljivanja pomoću svjetlosne aktivacije
Izbjeljivanje zuba – komplikacije
Najčešće komplikacije koje se javljaju su:
- preosjetljivost zuba
- iritacija zubnog mesa
- bijele mrljice
Ukoliko su zubi izloženi dejstvu hidrogen-peroksida duže od preporučenog perioda može se javiti osjetljivost zuba na vanjske podražaje. Zub postaje osjetljiv usljed iritacije zubne pulpe. U tom slučaju doktor će vam propisati proizvode koje će te koristiti za smirivanje iritacije i prosjetljivosti zuba.
Druga komplikacija koja se često javlja je iritacija zubnog mesa ili desni. Ona se češće dešava u kućnim uslovima izbjeljivanja, što zbog nestručnosti ili zbog neadekvatnih udlaga. U ordinaciji ovaj tip komplikacije se rijetko dešava, jer doktor prije početka seanse adekvatno zaštiti zubno meso.
Treća komplikacija se javlje usljed neznanja korisnika preparata za izbjeljivanje. Naime, bijele mrljice na zubu su rezultat dehidratacije zubne cakline i nestaju u roku 48h nakon što se caklina oporavi. Zbog bijelih mrljica korisnici preparata drže caklinu dehidriranom duže nego što je potrebno pa sami prouzrokuju komlikacije.
DA LI IZBJELJIVANJE ZUBA BOLI?
Koliko traje efekat izbjeljivanja
Izbjeljivanje zubi – cijena
U stomatološkoj ordinaciji Širbegović izbjeljivanje zuba se naplaćuje po zubu ili zubnom luku. Ako je u pitanju izbjeljivanje jednog zuba, cijena koštanja je 100 KM. Izbjeljivanje svih zuba u zubnom luku košta 200 KM.
Dakle, komplet vilica košta 400 KM. Cijene ostalih usluga možete provjeriti u našem cjenovniku.
Važno je napomenuti da cijena ostaje ista, bez obzira na broj seansi. Bilo da su jedna, dvije ili tri seanse, cijena je ista.
Ako pogledamo cijene preparate za izbjeljivanje zuba koji su dostupni u širokoj prodaji možemo zaključiti da je njihova cijena izuzetno atraktivna. Ti proizvodi mogu dati određeni efekat, ali rijetko možete postići traženi efekat i to iz nekoliko razloga.
Prvo, koncetracije hidrogen peroksida su značajno manje u odnosu na preprate koji se koristi ordinacijama.
Drugo, nestručnim korištenjem i slabom zaštitom desni možete izazvati komplikacije na zubima.
Treće, preprati koji imaju abrazivno dejstvo oštećuju caklinu zuba i ne dopiru do unutrašnje zubne strukture.
Četvrto, na tržištu se pojavilo mnogo neprovjerenih proizvoda sa izraženim manipulativnim marketnškim porukama koje mogu obmanuti potrošače. To se posebno odnosi za proizvode koje kupujete preko interneta.
Smatram da će te najveću cijenu platiti ako zube oštetite usljed nestručnog rukovanja preparatima za izbjeljivanja zuba. Trajno oštećena caklina se ne može oporaviti.
Ako vam je potrebno izbjeljivanje zuba, obratite se u stomatološku ordinaciju Širbegović. Na besplatnom pregledu dat ćemo vam našu procjenu efekata koje možete očekivati od našeg tretmana. Možete nam se obratiti na broj telefona 061 563 238 ili pišite na mail putem nape kontakt forme.