Kako izbijeliti zube kod kuće je proces koje se sve ćešće upražnjava. Ranije sam napisala teksto o Izbjeljivanje zuba za 60 minuta. To je proces kojim se posvjetli boja zuba, koji pomaže u uklonimo mrlje i promjene boje zuba. Izbjeljivanje je među najpopularnijim estetskim stomatološkim uslugama, jer može znatno poboljšati izgled vaših zuba. Procedura je izbjeljivanja je jednostavana i pruža je većina stomatologa.
Efekti se postižu u veoma kratom roku, ali ako želite održiti svjetliju boju zuba, onda će te nakon nekog vremena proceduru morati ponoviti.
NAPOMENA:
Ako razmišljate o izbjeljivanju zuba, prvo provjerite činjenice o izbjeljivanju zuba kod svog stomatologa. Samo vam stomatolog može reći jesu li vaši zubi i desni dovoljno zdravi da prolaze kroz proces izbjeljivanja.
Izbjeljivanja zuba kod kuće
Izbjeljivanje zuba postalo je popularno pa se čini kao da to svi rade. Ako želite dobiti svijetli i bijeli osmijeh, izbjeljivanje zuba može biti rješenje. Ne samo da je izbjeljivanje zuba učinkovito, već također može drastično promijeniti vaš osmijeh i istovremeno poboljšati vaše samopoštovanje.
Izbjeljivanje zuba može biti:
- stomatološkoj ordinaciji
- izbjeljivanje zuba kod kuće
Hidrogen peroksida za izbjeljivanje zuba je ono što zapravo izbjeljuje caklinu i čini zube bjelijim. Intezitet izbjeljivanja obično ovisi o jačini kiseline koji se nalazi u proizvodu za izbjeljivanje. Trenutačni postotak hidrogen-peroksida u proizvodima za izbjeljivanje zuba je 5%, 10%, 16% i 22%, pa ide do 40% .
Ako je vaš stomatolog utvrdio da ste kandidat za izbjeljivanje zuba, morat ćete odlučiti koju ćete izbjeljivač odabrati.
Udlage i gelovi za izbjeljivanje zuba kod kuće
Udlage za izbjeljivanje zuba i gelovi učinkoviti su, ali je potrebno postizanje željenih rezultata duže nego kod profesionalnog izbjeljivanja u ordinaciji. Ovisno o jačini peroksida u gelu, odlage se obično nose nekoliko sati dnevno ili preko noći i mogu potrajati od 3 dana do nekoliko sedmica prije nego što se primijete bilo kakve rezultati.
U osnovi postoje dvije vrste traka i gelova za izbjeljivanje zuba:
- kupljene kod stomatologa
- kupljene bez recepta u apoteci.
Iako će oba izbjeliti zube, njih dvoje su primijetili razlike. Kompleti za izbjeljivanje zuba kod stomatologa daju brže i učinkovitije rezultate, jer sadrže jače sredstvo za izbjeljivanje od preparata za izbjeljivanje kupljenih u apoteci i koriste se u kontrolisanim uslovima.
Još jedna prednost setova za izbjeljivanje kupljenih kod stomatologa je ta što su udlage izrađene po mjeri i tačno odgovaraju vašim zubima. Udlage nabavljene bez recepta su generičke veličine i mogu omogućiti da sredstvo za izbjeljivanje dođe u kontakt s zubnim mesom, i izazvati iritaciju.
Trake za izbjeljivanje zuba
Trake za izbjeljivanje zuba pojavljuju se u svim trgovinama i apotekama. Trake za izbjeljivanje koje se prodaju bez recepta prilično su jeftine, jednostavne za korištenje i daju promjenjive rezultate. Kako bi se postigli željeni korištenjem traka za izbjeljivanje, rezultati mogu potrajati duže ovisno o jačini peroksida koji sadrže.
Zubna pasta za izbjeljivanje zuba
Zubna pasta za izbjeljivanje zuba sadrži blage abrazive za uklanjanje površinskih mrlja. Neke izbjeljujuće paste za zube mogu imati dodatna sredstva za poliranje i posebne hemikalije koje su djelotvornije protiv mrlja na zubima. Zubna pasta za izbjeljivanje zuba nije dizajnirana tako da “izbjeljuje” zube i ovo nije izbjeljivanje zuba u klasičnom smislu. Pasta nema uticaj na dentin, odnosno na unutražnju strukturu zuba, nego djeluje površinski.
Ostali proizvodi za izbjeljivanje zuba
Uvijek se pojavljuju novi proizvodi za izbjeljivanje zuba, uključujući izbjeljujuću žvakaću gumu, zubnu nit i sredstvo za ispiranje usta. Iako su ovi proizvodi relativno novi, nije provedeno mnogo istraživanja kojima bi se dokazala ili opovrgnula učinkovitost ovih proizvoda.
Ako još uvijek niste sigurni, zamolite svog stomatologa da vam preporuči tretman izbjeljivanja zuba.
Rezultati izbjeljivanja zuba kod kuće
Izbjeljivanjem zuba kod kuće nikad nećete postići efekat kao kada ga radite u ordinaciji. Osnovnih razlog za to je što kućni preprarati ili prirodne supstance nemaju dovoljne koncentracije aktivne supstance koji utiču na izbjeljivanje dentina u zubu.
Kućno izbjeljivanje koristi se da se održi postojeće stanje zuba ili zadržavanje prvobitnog stanja nakon izbjeljivanja zuba u ordinaciji.
Korištenje abrazivnih supstanci ne smatra se izbjeljivanjem zuba. Njihovo agresivno korištenje može dovesti do oštećenja zubne cakline.
Prirodno izbjeljivanje zuba
Često će pročitati o tome kako možete bez muke izbijeliti zube prirodnim putem. U svojoj okolini možete pronaći sastojke i prehrambene artikle koji vaše zube mogu učiniti svjetlijim. U tom pogledu najčešće se spominju soda bikarbona, limunska kiselina, jagode, kora od narandže, jabukovo sirće , aktivni ugalj i dr.
Jedan od najčešće spominjanih načina kako prirodno izbijeliti zube je uz pomoć sode, soli i sirćeta. Njihovom mješavinom nastat će pasta kojom možete oprati zube dva do četitri puta mjesečno. Nemojte pretjerivati da ne bi oštetili caklinu zuba.
Ipak, pravi efekat izbjeljivanja zuba dobit će te u stomatološkoj ordnaciji uz upotrebu preparata namjenjenih za ovu svrhu i uz stručni nadzor stomatologa. Stomatološki preparati za izbjeljivanje zuba sadrže mnogo veće koncetracije aktivne komponente koje izbjeljuju vaše zube.
Kako produžiti efekat izbjeljivanja možete pročiti u tekstu 3 stvari koje održavaju zube bijelim nakon izbjeljivanja.
Kako nastaju mrlje na zubima
Vanjki sloj zuba se zove caklina ili gleđ. Boja prirodnih zuba stvara se refleksijom svjetlosti od cakline u kombinaciji sa bojom dentina ispod nje. Tanja caklina omogućava boja dentina više dođe do izražaja. Ovisno od toga je caklina glatka ili hrapava također utiče na refleksiju svetlosti i samim tim i na boju.
Mrlje na zubima mogu biti unutarnje i vanjske. Mrlje unutar zuba nazivamo unutrašnje mrlje, dok su površinske mrlje vanjske mrlje. Izbjeljivanje zuba je najefikasnije na površinskim mrljama. Kompanija Colgate je ukazala na 5 namirnica koje boje zube, pročitaj na ovom linku.
Najčešći razlozi zbog kojih zubi postaju žuti ili tamni su:
- Konzumiranje duhana
- Konzumiranjem većih količina kafe, čaja i crvenog vina
- Slaba oralna higijena
Starenjem naši zubi postaju sve manje svjetlucavi, jer caklina postaje tanja, a dentin tamniji. Tamnjenje zuba najčešće nastaje usljed pretrpljene traume (udarci, liječenje, apikotomija).
Kako izbijeliti zube
Drugi problemi zuba mogu uticati na uspjeh izbjeljivanja zuba. Na primer, karijes treba izliječiti prije nego što se zubi izbijele kako tečnost za izbjeljivanje ne bi prodrla do unutrašnjih dijelova zuba.
Ukoliko su se vaše desni povukle, izloženi korijeni zuba mogu imati žutu ili tamnu boju. Korijeni zuba neće postati svjetliji izbjeljivanjem.
Ako imate pokvarene zube ili povučene desni, izbjeljivanje može učiniti vaše zube osjetljivim. Izbjeljivanje takođe ne funkcioniše na keramičkim krunama ili ljuspicama.
Procedura izbjeljivanja zuba
Izbjeljivati se mogu vitalni i avitalni (umrtvljeni) zubi. Izbjeljivanje vitalnih zuba se vrši na zubima koji imaju vitalan živac. Izbjeljivanje umrtvljenih zuba vrši na zubu koji je imao liječenje korijenskog kanala i više nema živog živca.
Za izbjeljivanje vitalnih zuba koristi se gel koji se nanosi direktno na površinu zuba i koji sadrži neku vrstu hidrogen peroksida. Specijalno svetlo aktivira gel i omogućava brže izbjeljivanje. Za puni efekat trebaće vam jedna do tri posjete stomatologu. Broj će zavisiti od korištenog metoda, koliko su jake mrlje i koliko želite da zubi budu bijeli.
Za izbjeljivanje umrtvljenih zuba koristi se nešto drugačiji postupak koji znači da se zub izbjeljuje iznutra. Stomatolog će aplicirati agens za izbjeljivanje u zub i privremeno ga zatvoriti. Zub će tako ostati nekoliko dana kako bi agens djelovao. Za ovaj postupak vam je potrebano nekoliko posjeta stomatologu.
Šta nakon?
Izbjeljivanje nije trajno rješenje, tako da možete očekivati da će se mrlje na zubima vratiti. Ako pušite ili konzumirate puno crne kafe i crvenog vina, caklina može potamniti u roku mjesec dana. Ako izbjegavate ove uzročnike, nećete morati ići na novi tretman minimalno 6 do 12 mjeseci.
Rizici izbjeljivanja zuba
Izbjeljivanje ne izaziva ozbiljne neželjene efekte, iako poneki zubi mogu postati osjetljiviji na kraći period. Također, možete imati blagu iritaciju desni. U trudnoći žene ne bi trebale izbjeljivati zube, jer nije poznat efekat agenasa za izbjeljivanje na razvoj djeteta. Budući da je procedura estetsko-kozmetička, treba je odložiti nakon poroda.
Ukoliko imate probleme sa pokvarenim zubima i smatrate da mi to možemo riješiti, slobodno nas kontaktirajte na broj telefona ili mail na stranici kontakta našeg web site-a. Slobodno nam pišite i na Viber, i tamo odgovaramo na poruke.