Gangrena zuba je oralna bolest koja zahvata korijen i pulpu zuba. Pulpa predstavlja vezivno tkivo unutar zuba koja sadrži živac i krvne sudove. Svi zdravi zubi sadrže pulpu koja je ključna za održavanje zuba živim /vitalnim. Ona se prostire od krunice zuba do kraja korijena.
Uzroci oštećenja pulpe
Mnoštvo je razloga zbog kojih se pulpa zuba može ošteti i uzrokovati gangrenu. Kada se pulpa ošteti i ne može se sama oporaviti, dešava se da zub odumre.
Ukoliko pulpa odumre, zub postaje mrtav ili avitalan.
Možemo navesti mnogo razloga zbog kojih može nastati oboljenje pulpe. Napuknuti i slomljeni zubi ili duboki karijesi su dva najčešća uzroka. Također, odumiranje pulpe može nastati usljed bakterijskih infekcija i nedovoljne cirkulacije krvi u zubu.
Kad zub napukne ili odlomi se, bakterije iz usta mogu da prodru do pulpe i uzrokuju gangrenu. Duboki karijesi takođe mogu uzrokovati prodor bakterija do pulpe. U svim situacijama pulpa se može inficirati i odumrijeti.
Interesantno je da kada gangrena zuba nastane, bol se ne javlja uvijek. Neki ljudi možda nisu ni svjesni da imaju mrtav zub. Gangrena zuba je najčešće dug proces i zato su od ključnog značaja redovne stomatološke kontrole. Iz tog razloga redovni pregledi su iznimno važni da se na vrijeme otkrije gangrena kako bi se spriječilo odumiranje zuba i počelo sa liječenjem na vrijeme.
Znaci mrtvih zuba
Postoji mnogo znakova koji se mogu pojaviti kod gangrene zuba. Najčešći znak je bol u zubu prilikom zagriza ili žvakanja. Spontani bol u zubu je također znak. Prekomjerna osjetljivost na gangrenoznom zubu priliko konzumacije toplih ili hladih pića je još jedan znak.
Oporavak zuba
Ukoliko se pulpa inficira ili ošteti najčešće neće doći do samoizlječenja. Bez stomatološkog tretmana, infekcija pulpe može uznapredovati i proširiti se do korijena zuba. Usljed infekcije može nastati gnojni džep unutar vilice. Da bi izbegli ovu neprijatnu situaciju, važno je odmah liječiti avitalan zub.
Postoje dva osnovna način stomatološkog tretmana za mrtve zube. To su ekstrakcija/vađenje zuba i liječenje zuba i korijenskog kanala poznatije samo kao liječenje zuba.
Stomatolog treba da vam preporuči najprikladniji tretman za vaš zub. Na primjer, ako je zub ozbiljno oštećen, zubar može preporučiti vađenje. Ako je zub u dobrom stanju, sve osim pulpe, tretmanom korijenskog kanala zub se može spasiti.
Održavanje zdravlja zuba
Postoji dosta stvari koje možete uraditi kako bi vaši zubi bili zdravi. Dobra oralna higijena je neophodna. Čišćenje zuba dva puta dnevno pastom za zube jača zube, caklinu i oštećenu gingivu. Ne zaboravite da istovremeno koristite konac za zube barem jednom dnevno.
Ako se bavite sportom profesionalno ili rekreativno, žaštitite svoje zube silikonskom udlagom. Silikonska udlaga je od najboljih načina da zaštitite zube od povreda ili udaraca. Sportske udlage možete nabaviti u bolje opremljenim sportskim radnjama ili vam ih može napraviti vaš stomatolog.
Gangrena zuba nastaje nepravilnom higijenom zuba i drugim faktorima, sporo napredujućeg ali vrlo neprijatnog oboljenja koje može kreirati nove probleme. Ako ste zabrinuti da vam se javila gangrena u zubima, odmah posjetite stomatologa. On će vam preporučiti odgovarajući tretman.
Slika 1. Slikonske udlage
Koliko će dugo traje izliječen zub?
Vaš izliječeni zubi mogu trajati doživotno uz odgovarajuću njegu. Zbog daljnjeg kvarenja izliječenog zuba, neophodna je dobra oralna higijena i redovni pregledi kod stomatologa kako bi se spriječili dalji problemi.
S obzirom na to da izliječen zub više nema pulpe koja održava zub u životu, zubi mogu postati krhki i skloni lomu. Ovo je važno pitanje kada se odlučujete da stavite navlaku (krunicu) ili plombu nakon tretiranja korijenskog kanala.
Da bi se utvrdio uspjeh ili neuspjeh liječenja korijenskog kanala, najprikladnija metoda je upoređivanje rengenskih snimaka prije i poslije liječenja zuba. Ovo poređenje će pokazati da li kost nastavlja da propada ili se regeneriše.
Šta je korijenski kanal?
Tretman korijenskog kanala je uklanjanje apcesa zubne pulpe na vrhu korijena zuba. Ranije zubi koji su imali oboljelu pulpu su se u pravilu vadili. Danas tretmanom korijenskog kanala spašavamo zube koji bi ranije bili izgubljeni za pacijenta.
Najčešći uzroci oštećenja ili smrti pulpe su:
- Puknuti zub
- Duboki karijes
- Povreda zuba, kao što je udarac na zub u skorije vrijeme ili u prošlosti
- Prekid mikrocirkulacije
Kada je pulpa zaražena ili je mrtva, ako se ne liječi, može stvoriti gnoj na vrhu korijena unutar čeljusti, formirajući apsces. Apsces može uništiti kost oko zuba i izazvati bol.
Tretman korijenskog kanala
Tretman korijenskog kanala sastoji se od nekoliko koraka koji se odvijaju u nekoliko posjeta stomatologu u zavisnosti od situacije. Ovi koraci su:
- Otvaranje zuba (kroz unutrašnju stranu prednjeg zuba ili krune molara ili pre-molara).
- Nakon uklanjanja oboljele pulpe (pulpektomija), komora pulpe i korijenski kanali se čiste, proširuju i pripremaju za punjenje.
- Ako je potrebno više od jedne posjete, stavlja privremeno punjene
- Privremeno punjenje se uklanja, a komora pulpe i korijenski kanal trajno pune.
- Gumeni materijal nazvan gutaperka se ubacuje u svaki od kanala i popunjava se cementom.
- Ponekad se postavlja metalni ili fiber kočić radi bolje čvrsitne zuba.
- U posljednjem koraku, zub se zatvara plombom ili se postavlja keramička ili cirkonska kruna se kako bi se obnovio prirodni oblik i izgled zuba.
Savjeti za njegu nakon liječenja zuba
Izliječen zub može trajati doživotno uz odgovarajuću njegu. Bitno je da se brinete za zube nakon liječenja korijenskog kanala na sljedeći način:
- Vršiti dobru oralnu higijenu – četkati zube dvaput dnevno, a nikako jednom. Briga o zubima može pomoći u sprečavanju budućih problema.
- Redovna posjeta stomatologu
- Izbegavajte žvakanje tvrde hrane – zagriz tvrdih predmeta ili hrane može štetiti korijenskim kanalima.
Kada mora biti izvađen
Ponekad zubar jednostavno ne može spasiti zub i potrebno ga je izvaditi. Ovo može biti slučaj ako imate veoma veliki karijes koji kompromituje strukturu zuba, i koji se ne može popraviti. Ako vaš zub ima tešku frakturu, ekstrakcija može biti i najbolja opcija. Prema Američkom udruženju endodontista, zub koji ima napuknuće koja se proteže ispod desni je kandidat za vađenje.
Za kraj
Oporavak zuba kojeg je zahvatila gangrena zasniva na uspješnom liječenju kanala korijena zuba. Gangrena zuba se može pobijediti jedino ukoliko se izliječi infekcija koja je dovela do nastanka gangrene i ukoliko se spriječi nova infekcija. U slučaju da nije moguće uspješno liječenje karijenog kanala zuba, jedina opcija je vađenjenje zuba.