Bezmetalna keramika je postala danas svjetski standard u estetskoj stomatologiji i protetici. Ako pratite moj rad mogli ste primjetiti da često radim protetske radove od bezmetalne keramike. Iako redovno spominjem termin bezmetalna keramika, vidim da korisnici moji usluga ne razumiju šta to znači. Čuli su, ali ne znaju objasniti.
Nisu sve vrste bezmetalnih krunica iste. Postoje značajne razlike među njima. Zato ću ovdje pojasniti o čemu se radi.
Pa da krenemo.
Bezmetalne krunice
U ranijem tekstu navlake i krunica za zube sam objašnjavala vrste materijala od kojih se prave navlake za zube ili krunice. Osnovna podjela sa stanovišta materijala od kojih krunice se izrađuju su:
- metal-keramičke krunice
- bezmetalne krunice.
Dakle, razlika je u tome šta čini bazu krunice. Kod metal-keramičkih krunica na metalnu bazu se dodaje ili oblaže keramika. Bezmetalne krunice, kao što im ime kaže, ne sadrže metalnu bazu, već drugi materijal na koji se dodaje keramika. Prave bezmetalne krunice su one koje napravljene od 100% keramike koje uopšte ne sadrže ikakvu bazu, metalnu ili nemetalnu.
U tekstu Da li su bolje metalne ili bezmetalne krunice sam dala opisla osnovne prednosti i nedostatke oba materijala.
Vrste bezmetalnih navlaka
Do unazad 40 godina godina su metal-kramičke navlake bila jedina opcija. Zatim su razvojeni novi materijali koji će zamijeniti upotrebu metala. Da bi se napravile keramičke krune koje imaju optička i mehanička svojstva prirodnog zuba u savremenoj stomatologiji najčešće se koriste ova dva materijala:
- cirkonij oksid
- disilikatna (staklo) keramika
Cirkonske krunice za zube
Obzirom da sam detaljno pisala o cirkonskim navlaka ovdje, pa neću da previse toga ponavljam. Samo ću reći da se radi o višeslojnoj strukturi krunice koju čini cirkon-oksidna baza i keramička nadogradnja (obloga). Osnovne prednosti cirkonskih navlaka su biokompatibilnost, visoka optička svojstva prirodnog zuba i dugotrajnost. Posljednja generacija cirkona, poznat pod nazivom PRETTAU cirkon, koristi se kod pacijenata koji imaju izražen bruksizam, odnosno nesvjesno škrgutanje zuba u snu.
Ukoliko se protetski rad pravilno održava, cirkonske krunice mogu bez problema trajati 10 godina. Važno je napomenuti da se cirkonske navlake izrađuju u zubotehničkom labaratoriju.
Slika 1. Cirkonske krunice (prije i poslije)
Krunice od staklo keramike
Krunice na bazi silicij dioksida (SiO2) suviše tehnički, u komunikaciji sa pacijentima se češće koristi naziv presovana, press ili staklo keramika. Sve su to sinonimi za disilikatne krunice za zube.
Staklo keramika ili keramika na bazi disilikata (SiO2) su zasebna grupa materijala za izradu keramičkih krunica. Ona se koristi za izradu monolitnih krunica od potpune keramike (engl. all ceramic) to jest od 100% keramike.
Disilikat keramika se može podijeliti prema njihovoj mikrostrukturi (tj. po sastavu stakla), tehnici obrade (prah/tekućina, presana ili strojno obrađena) i kliničkoj primjeni, ali nećemo o tome ovdje.
Disilikatn ili staklo keramika je posljednja generacija materijala u estetskoj stomatologiji i smatra se vrhunskim materijalom za izradu protetskih nadomjestaka. Razvojem ovog materijala dobivena su najbolja estetska i mehanička svojstva krunice. Do danas nije razvijen bolji materijal koji bolje oponaša prirodnu boju i translucenciju zuba.
Ako želiš prirodan izgled svojih zuba, onda krunice od press keramike su jedino, pravo rješenje za tebe.
Litij-disilikat je razvijen do te mjere da je u stanju da imitira boje prirodnih zuba u njegovim različitim dijelovima. To znači da je staklokermaika tamnija u gornje dijelu krunice uz desni, i da postaje svjetlija prema donjem dijelu, pa čak i stransparentna u samom vrhu krunice. Krunica od staklo keramike daje takav rezultat da ne možete primjetiti da li se radi o prirodnom zubu ili krunici. Vizuelna imitacija cakline kod bezmetalne krunice je jednaka caklini prirodnog zuba. Propuštanje svjetlosti kroz krunicu je skoro identično prirodnom zubu. Rezultat je prirdan izgled zuba.
Slika 3. Bezmetalna litij-disilikat krunica.
U odnosu na cirkonske krunice, postoji značajna razlika u izradi same litij-disilikat krunice. Naime, litij-disilikatne krunice se prave od monolitnih keramičkih blokova i na njih nije potrebno dodavati keramiku kao kod metala i cirkona. Takve krunice su napravljene od 100% keramike i u cijelosti iz jednog dijela. Zbog toga njihova izrada je brža i jednostavnija, jer zahtjeva značajno manje operacija u njihovoj izradi.
Krunice od presovane keramike se mogu izrađivati i u stomatološkoj ordinaciji pomoću CAD CAM sistema, ako ga posjeduje ordinacija.
CAD CAM – nova tehnologija za izradu krunica za zube
Prvo da objasnim ukratko šta je to CAD CAM. Naziv je nastao kao akronima engleskih riječi Computer-Aided Design and Computer-Aided Manufacturing (CAD-CAM). Dakle upitanju je kompjuterska/digitalna obrada i izrada zubnih krunica koja se prvi put pojavila 1985 godine.
Ova se tehnologija koristi da pomognu stomatolozima i izradi preciznih oblika i veličina zuba. pomoću nje se rade zubne restauracije koje uključuju, krunice, vinire, mostove, kermaičke plombe (inlay, onlay i overlay). CAD CAM koristi specijalnu kameru koja kreira virtuelni 3D model zuba i nam omogućava da uradimo precizan dizajn i skratimo vrijeme izrade krunica.
Ova tehnologija je skupa i zato je nemaju svi stomatolozi. U zapadnim zemljama samo 8-10% ordinacija posjeduje ove sisteme, a kod nas taj procenat je puno niži. Vrijednost CAD CAM sistema je tolika da možete za tu vrijedost opremiti jednu dobru ordinaciju.
Još jedan razlog zašto je nemaju sve ordinacije je to što zahtjeva praćenje savremenih trendova i tehnologija u stomatologiji. To zahtjeva mnogo truda, učenja i odricanja vremena da bi se išlo u korak sa vremenom.
CAD CAM ima mnoge prednosti u stomatologiji, a ovo su najosnovnije:
- Brzina i preciznost izrade krunica
- Prirodan izgled zuba
- Vizualizacija 3D modela zuba
- Isključena upotreba otisnih masa za uzimanje otisaka
- Smanjenja mogućost bakterijske kontaminacije
- Finalni protetski rad samo u jednoj posjeti
- Bez privremenih krunica
Sve ovo olakšava izradu kompleksnih keramičkin nadomjestaka u odnosu na tradicionalnu metodu, kako za doktora tako i za pacijenta. O široj primjeni CAD CAM sistema možete pročitati na dentistryiq.com.
Dentalne CAD CAM sisteme proizvodi nekoliko renomiranih proizvođača iz EU. U stomatološkoj ordinaciji Širbegović mi koristimo Siemens – Sirona, dok renomirana klinika Bagatin iz Zagreba koristi Plamenca CAD CAM sistem. Oba sistema dolaze od vrhunskih proizvođača, pa vam to dođe kao da poredite BMW ili Mercedes, otprilike.
Da li su bolje cirkonske ili staklo kermaičke krunice
Prema mom stručnom mišljenju, a mislim da se slažu i druge kolege doktori, litij-disilikat su sami vrh estetike u stomatologiji. To znači da je cirkon na drugom mjestu.
Jednostavno, litij-disilikat ili staklo keramika za nijansu bolje imitira prirodan zub. Tako ako neko želi da postigne takav efekat da se ne primjeti da je ”radio zube”, onda treba da odabere ovaj materijal.
Međutim, ukoliko neko ima izražen bruksizam, tada preporučujemo Prettau cirkon, jer je posebno razvijen za ovakve indikacije.
Vrijeme izrade bezmetalnih krunica
Pored vrhunske estetike koje nude sve bezmetalne krunice, postoji značajna razlika u vremenu izrade protetskih radova od ovih materijala. Cirkonske navlake se rade u ordinaciji i zubotehničkom labaratoriju. Da bi se dobio finalni protetski rad potrebno je proći nekoliko faze prije finalnog cementiranja krunica ili mosta. Zato je za njegovu izradu potrebno 5- 7 dana, pod uslovom da nema drugih nepovoljnih zdravstvenih indikacija na zubima.
Krunice od litij-disilikata koje se rade pomoću CAD CAM-a, mogu se uraditi u jednoj posjeti, jer se cijeli proces odvija u ordinaciji. Obzirom da mi imamo takav sistem u stanju smo uradimo totalnu rekonstrukciju vilice u roku 48h. Otprilike nam je potrebno po jedan radni dan po zubnom luku (vilici).
Cijena bezmetalnih krunica
Opšte pravilo u estetskoj stomatologiji je da cijena krunica raste kako rastu estetska svojstva protetskog rada. U stomatološkoj ordinaciji Širbegović cijene bezmetalnih krunica su sljedeće:
- CAD CAM litij-disilikat …………. 500 KM
- Prettau cirkon …………………………. 450 KM
- Cirkon-oksid …………………………… 400 KM.
Sve navedene cijene su izražene po jednom zubu ili članu. Dakle, broj zuba koji se tretiraju se pomnože sa odgovarajućom cijenom
Garancija na bezmetalne krunice.
Protetski radovi od bezmetalne keramike spadaju u skuplje stomatološke usluge. Sasvim je normalno da očekujete određen vid garancije na korištene materijale i rad doktora. U Stomatološkoj ordinaciji Širbegović dajemo PISANU GARANCIJU na period od 5 GODINA, uvažavajući opšte uslove garancije. Želim da se naši pacijenti osjećaju sigrno i da ne brinu o isporučenom kvalitetu protetskog rada. Ukoliko se desi oštećenje u garantnom roku čiji je uzrok neadekvatan materijal ili rad doktora, BESPLATNO ćemo vam zamijeniti protetski rad.
P.S.
Ukoliko smatrate da svoj problem sa zubima možete riješiti pomoću bezmetalnih krunica, slobodno se obratite u Stomatološku ordinaciju Širbegović za besplatne konsultacije. Kontaktirati nas možete na sve načine dostupne ovdje. Javljamo se i odgovaramo na VIBER poruke.