Aparatići za zube kod djece i odraslih
Aparatić za zube nosimo jer nemamo svi prirodno poravnate zube. Zahvaljujući ortodonstskim aparatićima za zube možemo postići upravo to. Ako ste zabrinuti zbog iskrivljenih ili isturenih zuba, vjerujte niste sami. Svakodnevno se javljaju roditelji, djeca, odrasli koji imaju ovaj problem.
Što je ortodoncija, pitate se?
Ortodoncija – ortopedija vilice
Ortodoncija je područje stomatologije koja sprečava, dijagnosticira i tretira nepravilnosti zuba i lica. Ako trebate ortodontsko liječenje, vas ili vaše dijete će tretirati stomatolog specijalista ortodoncije. Ortodonti su specijalizirani za ortopediju vilica, to jest kako sigurno pomaknuti zube u pravilno poravnanje, voditi razvoj lica i osigurati zdrav rast čeljusti.
Aparatići za zube i vrste ortodontskih problema
Ortodontska neusklađenost ili malokluzija, može ukazivati na niz različitih stanja. Nasljedne malokluzije uključuju probleme s rastom čeljusti, nedostajuće zube, suvišne zube, prenatrpani ili izbočeni zubi i problemi s razmakom zuba.
Prerani gubitak mliječnih zuba, zadržavanje mliječnih zuba, nezgode i određene vrste oralnih bolesti mogu rezultirati potrebom za ortodontskim liječenjem i aparatićem za zube.
Liječenja pomoću aparatića za zube
Ispravljanje ortodontskih problema pomoću aparatića za zube nije samo kozmetika i poboljšanje samopouzdanja, postoje i vrlo važni zdravstveni razlozi. Malokluzije mogu uzrokovati poteškoće u žvakanju i govoru, trošenje cakline na zdravim zubima ili stvoriti pritisak tkivo desni i okolnu kost. Uz to, iskrivljene ili preklapajuće zube ili teško je čistiti četkanjem, što može dovesti do rizika od karijesa i bolesti desni odnosno gingivitisa i paradentoze.
Vrste aparatića za zube
Roditelji se danas ne odlučuju samo za liječenje svoje djece, oni također vide također vide prednosti ortodontskog liječenja i za sebe. Dodatan poticaj za odraslu osobu je to što su ortodontski aparatići za zube danas vizuelno ljepši nego što su bili u prošlosti. Također, dužina liječenja je kraća.
Aparatići sa metalnim bravicama od nehrđajućeg čelika i dalje su česte prilikom ortodonstskog ispravljanje zuba. Svakim danom širi se paletu drugih materijala koji su jednako učinkoviti u ispravljanju zuba.
Postoje i prozirni keramički aparatići pogodni za nošenje na prednjim zubima puno, jer su manje vidljivi od metalnih, iako možda nisu toliko čvrsti.
Jezični aparatići potpuno su skriveni, jer se pričvršćuju na stražnju stranu zuba. Imate čak i mogućnost providnih uklonjivih aparatića koje vadite kad jedete i čistite zube.
Oralna higijena i ortodontsko liječenje zuba
Ako želite najbolji mogući ishod ortodontskog liječenja, dobra oralna higijena je ključna.
Hrana i bakterije se nakupiljaju oko aparatića za zube, tako da četkanje i čišćenje koncem mogu biti veći izazov tokom ovog postupka. Ako ne očistite zube temeljito, možete završiti s kvarenjem, bolestima zubnog mesa ili sa trajnim područjima promjene boje.
Evo nekoliko smjernica oralne higijene:
- Perite zube fluoridnom pastom nakon svakog obroka i međuobroka i prije spavanja.
- Zubni konac koristite barem jednom dnevno. Sad kad je ovo teže, pitajte svog ortodonta o posebnim sredstvima za čišćenje koji mogu olakšati posao i zatražite demonstraciju.
- Posjećujte svog stomatologa radi redovnih pregleda i čišćenja.
Dječija ortodoncija – aparatići za zube kod djece
Ortodontsko terapija kod djece poznato je kao interceptivna ortodoncija, a može započeti već u dobi od 6 ili 7 godina. U ovoj dobi zubi se još uvijek razvijaju, a čeljust još uvijek raste.
Važno je napomenuti da se rano liječenje ne odnosi na sve ortodontske probleme. Dva stanja koja zahtijevaju ranu intervenciju su zagriz i istureni prednji zubi. Ukrštanje može uzrokovati neravnomjeran rast čeljusti. Izbočeni prednji zubi mogu pući ili ozlijediti se usljed pada.
Prednosti dječije ortodoncije
Rana intervencija kod djece iskorištava činjenicu da djetetova vilica još uvijek raste. Rano liječenje također može biti korisno kada zubni lukovi i čeljusti nisu u ispravnom položaju. Funkcionalni aparatići za zube mogu riješiti ili smanjiti ove probleme. Obično je kasnije potrebno više termina liječenja,
Dječiji aparatići za zube znatno su se poboljšali u posljednjih nekoliko desetljeća. Tehnologija ih je učinila ugodnijima i privlačnijima od aparatića kojih se većina roditelja sjeća. Također su pristupačniji, što znači da ih ima mnogo više djece.
Oralna njega kod djece sa aparatićem za zuba
Dobra higijena zuba presudna je za djecu s aparatićem za zube . Tri do četiri puta dnevno, neka vaše dijete ispere vodom kako bi ispralo hranu koja bi mogla zapeti u aparatiću, a zatim temeljito očetkajte. Svake večeri prije spavanja neka vaše dijete koristi zubni konac, a zatim ga isperite sredstvo za ispiranjem ustakako kako biste pomogli da zubi budu jaki i zdravi.
Jednom dnevno, trebali biste također pomoći djetetu koncem, u čišćenju ostataka hrane i naslaga na i ispod linije desni koji bi se inače stvorile kamenac na zubima. Također vam može pomoći da dođete do uglova u zubima do kojih je teško doći četkicom. Zubni konac i aparatić za zube može biti teška kombinacija, ali morate biti uporni kako biste osigurali da zubno meso ostane zdravo.
Razgovarajte s djetetovim ortodontom ili stomatologom radi preporuka o oralnoj njezi. Svakih šest mjeseci vodite dijete kod zubara na čišćenje i pregled. Doktor može ukazati na područja kojima je potrebno više pažnje i pomoći vam da djetetove zube održavate zdravima i čistima u i oko aparatića.
Postavljanja aparatića za zube
Iako su planovi liječenja prilagođeni svakom pacijentu, većina nosi aparatić od jedne do tri godine, ovisno o problemima s oralnom njegom koje treba ispraviti.
Nakon toga slijedi razdoblje nošenja držača ili reteinera koji drži zube u novom položaju. Iako se tijekom liječenja očekuje malo nelagode, današnji aparatić je ugodniji nego ikad prije.
Palatinalni ekspander može se koristiti za proširenje djetetovog gornjeg zubnog luka, tako da ima više prostora za rast zuba, čime se smanjuje ”gužva” u ustima. Postupak uključuje ugradnju aparatića.
Aparatiće za zube se sastoji od dva komada plastike pričvršćenih na obje strane gornjih kutnjaka i ekspanzijskog vijka. Kada se zavrne ekspanzijski vijak, aparatić odguruje dvije strane jednu od druge, postupno šireći čeljust i stvarajući prostor za odrasle zube djeteta. Jednom kada luk bude odgovarajuće veličine, veća je šansa da će trajni zubi doći u bolji položaj.
Držači prostora još su jedan primjer tehnike rane intervencije. Kada dijete prerano izgubi zub, kao rezultat kvarenja ili ozljede, ostali se zubi mogu pomaknuti kako bi popunili prazan prostor. Kao preventivnu mjeru, zubar može postaviti držač prostora da zadrži prostor dok ne dođe trajni zub. Držači prostora mogu biti traka ili privremena krunica koja je pričvršćena na slobodno mjesto. Kad se stalni zub počne pojavljivati, doktor će ukloniti držač prostora. Ovaj postupak može eliminirati potrebu za daljnjom ili intenzivnom ortodoncijom u budućnosti.
Razlike između ortodoncije odraslih i djece
S razvojem ortodoncije posljednjih godina, sve više odraslih traži liječenje oralnih poteškoća s kojima se suočavaju od djetinjstva. Postoje značajne razlike između ortodoncije odraslih i djece i tinejdžera, međutim, vrijedi znati što su prije nego što donesete odluku o nastavku liječenja.
Evo ključnih razlika između ortodoncije za odrasle i za mlađe pacijente
Dobne razlike
Odrasli pacijenti često imaju stanja od kojih mlađi pacijenti često ne pate, poput nedovoljne kosti, blage infekcije gingivitisa i rubnog gubitka kosti. Kosti su također tvrđe i više ne rastu, a zbog starenja tkiva često im treba više vremena da se prilagode novim položajima zuba.
Ona su poznata kao biomehanička ograničenja, koja pomjeranje zuba mogu učiniti više složenim procesom kod odraslih nego kod mlađih pacijenata.
Pitanja ispravljanja ugriza
Jedan od primarnih razloga zbog kojih pacijenti trebaju ortodontsko liječenje je ispravljanje malokluzije ili nepravilnog zagriza. Prema odraslim pacijentima s dubokim prekomjernim ugrizom, u ustima često nema dovoljno prostora da se stvori prostor za pomicanje zuba bez vađenja jednog ili više zuba. Ortodonti te probleme nazivaju perio-restorativnim problemima i obično se usredotočuju na to da ugriz odraslog pacijenta bude funkcionalan, a ne savršen.
Problemi s vađenjem zuba
Mnoge odrasle osobe su u prošlosti vadili jedan ili više zuba, što ortodontu može predstavljati problem. Stara mjesta za vađenje možda nisu prikladna mjesta za pomjeranje zuba, osim ako se ne obnove mjesto dodavanjem umjetne kosti na to područje. Zatvoriti praznine među zubima uzrokovane vađenjem također je teško, jer odrasla kost ne reagira na pritisak na isti način kao rastuća kost.
Postavljanje aparatića za zube
Mnogi ortodontski aparatića za zube lijepe se za vaše zube pomoću zubnog cementa, posebno za manje vidljive opcije poput jezičnih aparatića. Zbog toga je od vitalnog značaja za pacijenta da tijekom postupka održava strogu oralnu higijenu, koji pomažu u sprječavanju dekalcifikacije.
Ranjivosti
Odrasli pacijenti koji se podvrgavaju ortodonciji imaju veći rizik od resorpcije korijena od djece. To se događa kada vaše tijelo ponovo apsorbuje korijen zuba, a zub ostaje bez čvrstine. Faktori koji u tome igraju ulogu uključuju nasljedni faktor, oralne navike i vrstu korijena koje imate.
Ako ste osjetljivi na resorpciju korijena, a tretman uzrokuje trenje koje utječe na vaše korijenje, zubi mogu s vremenom jednostavno popustiti i ispasti. Pomnim praćenjem zubi, ortodont može promatrati znakove resorpcije.
Odrasli pacijenti također imaju veći rizik od temporomandibularnog poremećaja (TMD), a simptomi se mogu razviti tijekom konvencionalnog ortodontskog liječenja. Važno je za ortodonta da pažljivo procijeni rizik od TMD-a prije nego što preporuči liječenje.
Psihosocijalni faktori
Ako razmišljate o korektivnom liječenju, razmotrite probleme koji mogu utjecati na vas. Brojni su psihološki i socijalni faktori koji utječu na odrasle zainteresirane za liječenje. Uključuju više razine:
- Očekivanja od liječenja
- Briga za izgled
- Nelagoda zbog nošenja aparata
- Spremnost za suradnju po ortodontskim uputama
Odrasli pacijenti očito žele najbolje rezultate, u najkraćem vremenu i uz najnižu razinu nelagode ili neugodnosti. Oni također žele znati više o tome što ortodont radi i zašto, te mogu potražiti više informacija o strukturi troškova svakog dijela liječenja.
Ako imate problema ortodontske prirode ili imate pianje vezano za aparatić za zube, slobodno nas kontaktirajte ovdje.